Switch Preview Event v Praze

Conquest na tento víkend připravil ve spolupráci s Nintendem akci, na které je možno si u nás vyzkoušet Nintendo Switch před jeho vydáním. Dnes je akce otevřená pro partnerské obchodní firmy Conquestu a pro média a jelikož jsem byl mezi zvanými, nemohl jsem si nechat akci utéct. Veřejnost bude mít příležitost až zítra, nicméně pokud chcete zjistit mé dojmy, nebo se na akci nemáte možnost sami vůbec dostat, zde píši přímo ze samotné akce shrnutí.

Akce se koná (dnes i zítra) v Kongresovém centru, takže kousek od metra. Vstup na akci byl ovšem trochu skrytý, protože Kongresové centrum má mnoho vchodů a všechny vypadaly mrtvé, když jsem celou budovu obešel. Musel jsem se zeptat, jak do sálu Panorama, pak mi poradili vchod číslo 05 a poté to již bylo jednoduché. Tento sál  nabízí nejen předváděčku Nintenda, ale také parádní výhled na panorama našeho hlavního města, pokud je to pro vás zajímavé.

Ale pojďme k samotné akci. Na místě čeká pět titulů, které jsou považovány za jakési „hlavní“ a k tomu ještě čtyři další. Hlavní tituly mají několik konzolí a dnes pro média probíhala i soutěž ve stylu pionýrského tábora, takže jsme dostali kartičky, za zahrání těchto hlavních her jsme dostávali značky a je slíbeno slosování o ceny. Vedlejší hry mají vždy jen jednu konzoli a soutěže se neúčastní.

Projdeme si jednotlivé hry v tom pořadí, v jakém jsem je absolvoval na místě. Nejprve jsem se rozhodl zkusit Splatoon 2. A rovnou se přiznám, Splatoon je pro mě taková kuriózní značka, protože první díl doma sice máme, ale jej ještě dodnes nehrál — hrají ho ale velmi často moje děti, které se u hry velmi dobře baví. Tím chci říct, že Splatoon 2 na předváděčce byl pro mne vůbec první zkušeností se stříkajícími sépiemi a proto zde nemohu srovnávat, co je nového a co je jinak.

Splatoon se hrál na Pro Controlleru, který fanouškovi Nintenda přijde ihned plně samozřejmý. Rozhlížení se ovládá pohybovými senzory, ale ty jdou vypnout. Současně se kamera ovládá i levou páčkou, která takto funguje ve všech případech, i když je pohybové snímání zapnuté. Nejprve jsem si vyzkoušel krátký tutoriál, v kterém jsem si mohl sestřelit pár balónků a pak se již šlo rychle na věc.

Konzolí se Splatoonem je zde totiž osm, čtyři připojené na televizi a čtyři v handheldovém režimu. Takže až se všichni seznámí se základem, zabojují si proti sobě v plnohodnotném multiplayeru. K dispozici jsou v demu čtyři zbraně — standardní pistolka, váleček, odstřelovačka a jakási dvojitá zbraň. Žádné další volby nejsou v demu k dispozici (nejen zbraně, ale ani například volba kluk nebo holka). Hra je jinak standardní, časově omezená, docela frantická, nicméně na to, že jsem ji hrál úplně poprvé, se mi při dvou absolvovaných zápasech docela dařilo a bylo to zábavné. Řekl bych, že Splatoon 2 bude nejspíše ten titul, u kterého na tuto značku naskočím i já.

Poté jsem zamířil k Mario Kart 8 Deluxe. Na místě je pět Switchů, přičemž na jednom, který je připojen k televizi, je možné vyzkoušet si battle režim; zbylé přístroje jsou v handheldovém režimu a jsou k dispozici pro společný multiplayerový závod.

Jak je známo, fanoušci Mario Kart se u Battle režimu dělí na dva tábory. Jeden tábor tento režim miluje, zatímco druhý ho prakticky ignoruje. Já patřil k té druhé skupince, párkrát jsem si ho vyzkoušel, jenže v jednom je to o ničem a na srazech jsme raději vždy závodili. Zde jsem byl ale vlastně přinucen Battle režim hrát poctivě proti živému protivníkovi a nebylo to vůbec špatné. Každý jsme měli pět balónků a oba jsme skončili na konci se třemi. Trať byla velmi pěkně zpracována a vypadalo to slibně.

Multiplayerový závod pak nabízel čtyři trati na výběr a vzhledem k tomu, kolik mám v Mario Kart naježděno a že ke hře sedli protivníci, kteří hru tolik neznají, bylo logické, že jsem vyhrával. Jinak ovšem hra působila prakticky úplně stejně jako na Wii U, tedy samozejmě s tím, že handheldový displej působí vyhlazeně na rozdíl od hrubého rastru Wii U a také barvy na displeji jsou živější, odpovídají tomu, na co je člověk zvyklý z dnešních tabletů. Herní změnou jsou dva sloty pro předměty, což vede k posílení obranyschopnosti těch na čele (prakticky není problém neustále za sebou vléci banán nebo krunýř — jakmile o ten současný přijdete, okamžitě nasadíte nový a brzy si seberete další do zásoby). Ve hře tak očekávám o něco menší vliv náhody a o něco větší význam skillu.

Jinak mají být ve hře dva nové předměty, pírko a duch (ducha známe již z minulých dílů, krade předměty), jenže ani jednou během dema jsem žádný z těchto nových předmětů nezaznamenal, nejen u sebe, ale ani u soupeřů, takže nemohu hodnotit.

Třetím titulem pro mě byla hra ARMS. Ta mě docela překvapila svým ovládáním, není to tak jednoduché a obyčejné, jak to na videích vypadá. Na druhou stranu to stále nepůsobí jako plnohodnotná AAA hra. Ale nevylučuji, že to může být dobrá zábava, jen bych u takové hry očekával nižší cenu.

Boxování se provádí prostým mácháním rukama dobředu, přičemž naklonění ruky při úderu může udělat úder v zatáčce. Natočením obou ovladačů doleva nebo doprava se pohybujete, ovladače k sobě pak dělají kryt — to je zajímavé, zřejmě se není možné hýbat během krytu. Tlačítko na levém ovladači dělá úhyb, na pravém výskok a k dispozici je také speciální útok, který se vám objeví k dispozici po chvíli boje (možná je na to nějaká závislost jiná než časová, ale během pouhých dvou zkušebních her jsem nepřišel na to jaká). K dispozici jsou pak různé postavy, některé jsou silnější, jiné jsou naopak rychlejší, mají různou výšku výskoku a podobně.

Jak jsem již napsal výše, hra není tak základní jak vypadá v trailerech a mám pocit, že zde určitě bude znát skill a zkušenost hráče a podobně. Jen mám pocit, že ta cena měla být poloviční.

Předposlední z hlavních her byla chuťovka jménem Zelda. Ta zde má „rustikální“ koutek se čtyřmi konzolemi, hráči nesedí na židlích, ale na pařezech, je to zdařilé. Samotné demo je omezené na 20 minut od začátku hry — kam se za těch dvacet minut dostanete, je jen na vás. A vzhledem k otevřenému světu se různí hráči vydávali různými směry a asistenti si navzájem mezi sebou povídali, co všechno už dnes ve hře viděli. Hra vypadá nádherně, hraje se moc dobře a tohle je zjevný must-have. Jediné, o čem můžete přemýšlet, pokud máte Wii U, jestli ji potřebujete na Switchi, nebo vám stačí na stávající konzoli.

Pokud bych měl Zeldě něco vytkonout, pak je to skutečnost, že jsem u dema zase musel odmačkávat obrovské množství textů. Ze všech informací, které o hře na síti jsou, jsem podlehl dojmu, že hra bude plně dabovaná; to ale není ani zdaleka. Stařec na začátku s vámi mluví tradičními psanými texty a podobně. Ve hře bude později určitě nějaký dabing, ale takovému epickému titulu by určitě slušelo, kdyby byl nadabovaný plně.

Posledním titulem byl 1-2-Switch, přičemž jsou na místě tři konzole a na každém jiná minihra. Je zde tasení koltů kovboji, dojení mléka a rozpoznávání počtu kuliček v krabičce. A přemýšlím, jak tento titul nějak shrnout a přitom zůstat slušný. Řeknu to takto: nebyla by to žádná bomba, ale 1-2-Switch měl být bundlovaný ke každému Switchi v ceně. Jediné, co mě na tomto demu zaujalo bylo HD Rumble u poslední ze zmíněných miniher, to funguje skutečně jako pěkné techdemo a musím říct, že to je působivé. Ale samotná hratelnost je skutečně něčím, co těžko obhajovat.

Tím jsme prošli hlavní hry, které jsou na akci vystavovány. Ty čtyři méně hlavní jsou Snipperclips, což vypadá na zdařilou eshopovku založenou na kooperaci dvou hráčů, Super Bomberman R, který ve mě vyvolal nostalgické vzpomínky na hraní Bombermana před dvaceti lety na vysokoškolských kolejích, Just Dance 2017 a Ultra Street Fighter 2. Tancovačku nebudu hodnotit, už máme doma dvě a to stačí — pokud doma ještě žádné Just Dance nemáte, pak to zvažte, ale kupovat další asi nemá význam. A bojovky nejsou můj žánr obecně, takže by bylo nefér, abych Street Fightera hodnotil já.

Kromě her je zde také vitrína se Switchem v jednotlivých podobách — v docku, na stojánku a s připnutými JoyCony. A vedle toho vitrína s novými amiibo figurkami chystanými k Zeldě: Breath of the Wild a soškou Master Swordu z limitky této hry.

Samotný Switch působí jako poctivě udělaný přístroj, když ho máte složený v handheldové podobě, není při hraní nijak znát, že by JoyCony měly být odpojitelné. Snad se to časem a úporným hraním nerozklíží, to ovšem dnes ještě nikdo neví, na to je brzy.

Celá akce mě víceméně utvrdila v pohledu, který na Switch mám již delší dobu. Je jasné, že si ho dříve či později koupím, peněženka mě svrbí už teď, ale vzhledem k cenové politice si racionálně říkám, že není kam spěchat. Zelda vyjde i na Wii U, Mario Kart 8 už mám, takže první zajímavý titul bude asi až Splatoon 2 v létě a skutečný must-have je pro mě až teprve Super Mario Odyssey chystaný na vánoce. Jenže ten jsem si zde vyzkoušet nemohl, jen zde běžel na jedné televizi furt dokola trailer na něj.

A už vůbec jsem skeptický v masivní úspěch Switche, obzvláště při cenách, jaké si Nintendo nastavilo. Switch je sice možná vyprodaný v předobjednávkách na západě, ale obávám se, že se jedná pouze o první vlnu, která uspokojí fanoušky značky; ale oslovit běžné laické publikum bude velmi obtížné. Handheldová podoba je sice pro mě super a možná to vůbec nejlepší na celé platformě (vzhledem k tomu, že cestuji a každý měsíc trávím minimálně týden mimo domov), jenže pokud jste běžný člověk a ne fanoušek Nintenda, pak už s sebou vozíte telefon, tablet, v polovině případů ještě i notebook a tahat čtvrtý přístroj, proč? A než začnete argumentovat hrami od Nintenda, tak ty už dnes na iOS a Androidu také jsou (bez ohledu na to, že nejdou srovnávat s plnotučnými tituly na konzoli — to ale nezkušený běžný franta zákazník neřeší).

Wii slavilo úspěch díky dvěma faktorům: stálo pouhých 200 dolarů a mělo bundlovanou hru, která navíc na běžného člověka působila jako něco dokonce i prospěšného — sport, tenis… Switch bude stát 300 dolarů, což je cena plně srovnatelná s konkurenčními stroji a hra nebude bundlovaná žádná, ani tech-demo nazvané 1-2-Switch. Ohledně masového úspěchu Switche tedy zůstávám skeptický. Je docela pravděpodobné, že prodejích překoná neštěstí zvané Wii U, nicméně v široký úspěch nevěřím.

V každém případě děkuji Conquestu, že předváděčku Switche v Praze uspořádal a že jsem se jí mohl zúčastnit.

Tyhle „kryty na detektory proti krádeži“ se nejspíš brzy objeví ve vašem blízkém nákupním centru

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , ,

10× okomentováno Switch Preview Event v Praze

 1. marosh71 napsal:

  Necakal som tolko negativizmu, u mna naopak je to konzola ktora bude na 100pro slavit uspech, fakt sa cudujem tomu pochybovaniu. ale budiz

 2. Ernošt napsal:

  Kdyby šli s cenama her o 20-30% dolu tak prodaji mnohonásobně víc. 1200 za 12switch a 1400 za dynu je opravdu napřesdržku.

 3. kefka.palazzo napsal:

  Wii nestálo 200$ ale 250$ pokud připočítáme inflaci je cena Switch je prakticky stejná.
  Na 200$ se Wii dostalo někdy kolem roku 2009.
  Jinak pěkný článek, konečně příspěvek který není jen mechanickým překladem novinek z Nintendolife či Nintendoeverything.

 4. Iggy napsal:

  Vidim to podobne jako Honza… Pohledem bezneho hrace i fanouska, co si vazi penez.

 5. Schmauzz napsal:

  Díky za pěkný článek. Opět mě utvrdil v tom, že bude lepší počkat, jak se celá situace a prodejnost Switche vyvine. Jsem mírně pesimistický, ne sice tolik jako Honza, ale ta opatrnost tu je, protože bych měl nerad na stole zařízení, na které se práší. Vím jistě, že bych na Switchi hrál Splatoon 2 (a to opravdu HODNĚ), ale to nestačí. Počkám na další tituly.

 6. Simket napsal:

  Jeeee ja tam jdu videt

 7. Autofaker napsal:

  Mě zatím bohužel Switch také příliš neuchvátil… Jako majitele nVidia shield tabletu je moje zklamání zdvojnásobené… Nedočkám se zřejmě vylepšeného následovníka tohoto podařeného tabletu (připojitelného snadno a rychle k televizi s dostatkem VIP her) a stejně tak ničeho revolučního ze strany Nintenda (nVidia shield už je předběhl a výkonově téměř též, za poloviční cenu, už před dvěma lety). Mám pocit, že moje 3DS přežije již třetí generaci „domácí“ konzole od Nintenda…

 8. adam napsal:

  o novou domácí konzoli nintenda nikdo neprojeví zas tak velký zájem..ale věřím že o nový handheld bude zájem ještě větší než 3DS (mám pořád na mysli switch).

 9. Roman napsal:

  Měl jsem tu možnost, podívat se tam v pátek a udělal jsem krátké video přímo z místa. Pokud máte zájem se mrknout. 🙂 https://www.youtube.com/watch?v=D71dxcPx8sU

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *