EU: Nintendo nesmí bránit hackování konzole

Nintendo utržilo významný zásah u Evropského soudního dvora. Jak všichni víme, firma používá různé ochranné mechanismy k tomu, aby nebylo možné přehrávat multimediální obsah (hudbu, filmy — např. DVD) na jejich přístrojích. Nicméně italská firma PC Box prodává příslušenství, které tuto ochranu obchází.

Nintendo si takovou situaci nechtělo nechat líbit a dalo celou věc k soudu v Miláně s poukazem na to, že PC Box nelegálně porušuje protipirátské ochrany, které v konzolích má. PC Box se bránil tím, že uživatelé Nintenda by měli mít možnost přehrávat na svém hardwaru filmy, videa a hudbu a další obsah, pokud ten nějakým způsobem neporušuje ochranné známy Nintenda.

Milánský soud se obrátil o pomoc na Evropský soudní dvůr v Lucemburku, který měl určit, do jaké míry je Nintendo chráněno evropskými regulemi pro copyright. No a Evropský soudní dvůr doručil trochu překvapivou odpověď, že Nintendo může podnikat kroky pouze proti „neautorizovaným zásahům do rozmnožování, komunikace, veřejných nabídek a distribuce materiálu chráněného copyrightem“. Tuto kostrbatou větu si přeložte tak, že Nintendo smí bránit pouze přehrávání nelegálních (pirátských) filmů a hudby, ale ne legálních. Firma nesmí bránit hackování, které zvýší užitek z konzole pro uživatele, pokud tento získaný užitek není nelegální (pirátské hry, filmy, hudba).

Z tohoto pohledu by mělo být legální hackovat konzoli pro odstranění regionálního zámku, případně pro zprovoznění homebrew.

Zdroj

Štítky:

5× okomentováno EU: Nintendo nesmí bránit hackování konzole

 1. Simon napsal:

  Možno by to mohlo donútiť Nintendo dodatočne možnosť prehrávania hudby a videa. Hoc ten displej nie je zrovna najlepší a kvalita tiež nie, ale také núdzové pozeranie, nezaškodí.

 2. onik81 napsal:

  vážně se Nintendo stará o to, jak nám zabránit si vylepšit konzoli?? Zvlášť, když to může konzoli pomoci zaujmout? Už dávno měli celé vedení vyházet.

 3. Mr. Gray napsal:

  Zaplať pánbu, konečně nějaký rozumný rozsudek. Snad to bude mít i širší důsledky pro další společnosti a používání hardwaru.

 4. Pisskot napsal:

  Být Nintendem, vyseru se na celou EU a USA, protože tohle je nevídané…chtělo by to ze strany Japonska nějaké opatření proti podobným zhovadilostem, které si EU dovoluje vůči Nintendu. Protože tohle už je opravdu moc…do prdele, když si chce někdo pouštět filmy, má si koupit DVD player a ne kurvit Nintendo politiku, která funguje 100% dokonale.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *